95-річчя району

95-річчя району

Зміст статті


20180206 100313    Цього року наш район відзначає 95 річницю (постанова Всеукраїнського Центрального виконавчого комітету від 7 березня 1923 року). Це визначна дата в історії будь-якої крупної адміністративно - територіальної одиниці. Історична дата і свято. Свято всіх тих, хто тут народився і виріс, хто приїхав колись і залишився назавжди. З метою  гідного відзначення цієї визначної дати, вивчення і збереження історії рідного краю, поширення кращих трудових традицій, уславлення особливих заслуг наших земляків заради подальшого розвитку Михайлівського району, голова районної ради  Сергій Передерій підписав розпорядження про відзначення  95-річчя утворення Михайлівського району.
    6 лютого в конференц-залі районної ради відбулося перше засідання оргкомітету з підготовки та проведення заходів з відзначення 95-ї річниці з дня утворення Михайлівського  району.  Співголовами комітету стали голова районної ради Сергій Передерій та голова райдержадміністрації Олександр Стулень. До складу оргкомітету увійшли:

Лагєрєва Ірина Всеволодівна заступник голови районної ради;
Згоннік Оксана Василівна начальник управління фінансів Михайлівської РДА (за згодою);
Калугіна Ольга Іванівна директор Михайлівського районного краєзнавчого музею ім. Д.Є.Онопрієнка (за згодою);
Кучерява Тетяна Олександрівна начальник відділу освіти, молоді та спорту Михайлівської РДА (за згодою);
Радченко Микола Анатолійович начальник відділу культури і туризму Михайлівської РДА (за згодою);
Радченко Тамара Миколаївна голова Михайлівської районної організації ветеранів України (за згодою);
Сапальова Олена Василівна директор КУ «Районний будинок культури Михайлівської районної ради Запорізької області» (за згодою);
Гайдаржі Іван Васильович голова постійної комісії районної ради з  питань   освіти, культури, охорони здоров’я та молоді і спорту (за згодою);
Матросов Віталій Володимирович голова постійної комісії районної ради по депутатській діяльності, етиці та з питань законності і соціального захисту населення (за згодою);
Пучков Анатолій Павлович голова постійної комісії районної ради з питань підприємництва та  управління об’єктами спільної власності  територіальних громад району (за згодою);
Шаламова Галина Вікторівна голова постійної комісії районної ради з питань  агропромислового комплексу та екології (за згодою);
Жуліда Олександр Васильович голова депутатської фракції Опозиційного блоку  (за згодою);
Каліман Олег Анатолійович голова депутатської групи «За добробут Михайлівщини» (за згодою);
Голод Іван Павлович Почесний громадянин Михайлівського району (за згодою);
Сапальов Олександр Ісакович Почесний громадянин Михайлівського району (за згодою);
Халимоненко Леонід Макарович Почесний громадянин Михайлівського району (за згодою);
Юрченко Василь Іванович Почесний громадянин Михайлівського району (за згодою);

   
    У ході засідання було визначено основний формат проведення урочистостей:

    -    розпочати Рік району з дня проведення урочистостей  (16 березня);
    -    на наступному засіданні затвердити остаточний План проведення заходів;
    -    запросити голів селищних, сільських рад на засідання 13 лютого для забезпечення проведення заходів по всіх радах;
    -    максимально залучити всі друковані засоби масової інформації, які працюють у районі,  для започаткування спеціальних рубрик;
    -    апофеозом Року району визначити День визволення району (27 жовтня).


 

    14 лютого в Михайлівській районній раді відбулося друге, розширене, засідання оргкомітету по відзначенню 95-ої річниці утворення Михайлівського району. Для участі  у засіданні були запрошені голови селищних,  сільських рад та представники ЗМІ ("Пульс громади", "Наше життя", "Михайлівські новини"). Голова районної ради Сергій Передерій ознайомив з Планом заходів по відзначенню 95-річчя утворення району. Іван Гайдаржі, Олександр Ракша, Олег Каліман, Галина Шаламова внесли додаткові пропозиції.


 

    21 лютого в Михайлівській районній організації ветеранів України відбувся тематичний захід, приурочений до 95-ї річниці створення Михайлівського  району, під назвою «Дитинство, опалене війною». Розпочала захід голова районної організації ветеранів Тамара Миколаївна Радченко, яка розповіла присутнім історію Михайлівки та створення Михайлівського району. Своїми спогадами ділилися К.Д.Ромме, М.Ф.Гаврусейко, Н.Б.Баркова, Є.М.Єлізарова, А.М.Мошенко, В.Р.Крамчанин, М.Д.Ворожбянов, Т.І.Федько. Вони згадували про те, як відбудовувався район у післявоєнні роки, умови навчання, життя, які установи, заводи раніше працювали на нашій території  тощо. Захід пройшов у теплій атмосфері спогадів.


    14 березня у стінах районної організації ветеранів України пройшла зустріч з нашими поетами-земляками Любов’ю Шемет і Василем Лукашенком.  Зустріч пройшла під назвою «Діалог поколінь» і була присвячена  95-й річниці утворення Михайлівського району. Поети ділилися з гостями тим, як народжуються сюжети творів, проблемами сучасності, які їх хвилюють. Любов Миколаївна презентувала свій вірш, якій присвятила 95-й річниці створення Михайлівського  району. Василь Антонович презентував своїм шанувальникам 3 нові книги, які подарував центральній бібліотеці. В кінці свого виступу він прочитав вірш до цієї знаменної дати.

Михайлівському району с. Михайлівка Запорізької області,
до дев’яносто п’ятої річниці утворення, моє вітання

Я прилетів до неї, як лелека!
Я повернувся, наче сивий птах.
В Михайлівку! В Михайлівку далеку.
Радіє серце! Сльози на очах!
За покликом душі, лечу до неї.
Село моє! Село моїх батьків!
Іду до тебе, як до матері своєї,
Несу в собі багатство всіх віків!
Літа мої, як хвилі, прокотились.
На жаль, нема нічому, вороття.
Мої літа! Були ви, чи наснились?!
Я вас проніс через усе життя.
Тобі вклоняюсь, моя світла Доле!
Тебе шаную ніжно, як дитя!
Михайлівське, у мене в серці Поле!
-    Від нього я пішов у майбуття.
У вас сьогодні, на районі, свято!
-    Я вас вітаю щиро, земляки!
Вклоняюсь вам від мами і від тата.
Добра бажаю вам, на всі віки!
Тобі бажаю я. Михайлівський районе.
Людського щастя і надію на врожай!
Хай вітерець пшениці хвилю гоне.
Моя Михайлівка! Мене не забувай!
    
Василь Антонович Лукашенко
(Збережено мову автора).


      Історія Михайлівки багата цікавими постатями. Однією з них  був барон фон-дер-Пален. Платон Миколайович фон-дер-Пален народився у 1865 році в Санкт-Петербурзі. Династія баронів і графів Паленів є родом остзейського дворянства, внесеного у дворянські матрикули усіх трьох прибалтійських губерній. На жаль, відомостей про дитинство і юність Платона Миколайовича знайти не вдалось. Відомо лише, що він отримав вищу освіту, брав участь у Англо-бурській війні на боці бурів, був поранений, мав бойові нагороди.
    У кінці ХІХ століття прибув до Михайлівки на посаду начальника волосної земельної управи. Свого житла у Михайлівці він не мав, мешкав на квартирі у коваля Слатіна. Платон Миколайович був прогресивною людиною свого часу, відвертий і прямий, ревно щирий поборник просвітительства. За справедливість і добропорядність його поважали.
    У Михайлівці він швидко знайшов порозуміння з лікарями Гусенками, вчителями Тарлевим і Божко (саме на ниві просвітительства). Його перебування на посаді начальника Михайлівської волземуправи сприяло швидкому розвитку волості.
    З  ініціативи Платона Миколайовича за 4 роки в Михайлівці було збудовано 10 добротних кам’яних просторих і світлих початкових шкіл. При кожному з цих навчальних закладів були побудовані двоквартирні будинки для вчителів. Їх проектантом був сам барон, він же слідкував особисто за ходом і якістю будівельних робіт.
    Одночасно фон-дер-Пален займався  благодійністю і за межами Михайлівки. Так, у 1907 році у Санкт-Петербурзі він став співзасновником «Общества борьбы с нищенством детей, путем устройства земледельческих колоний и убежищ для бесприютных детей обоего пола», про що говориться у статутних документах товариства: «Учреждено по инициативе вдовы д-ра медицины Раисы Осиповны фон-Фонтин, подпоручика 4-го Восточно-Сибирского стрелкового полка барона Платона Николаевича фон-дер-Палена и жены генерала от кавалерии Марии Никоновны Бобылевой, которая стала бессменной председательницей Совета общества».
    За час перебування на посаді начальника земельної управи Платон Миколайович опікувався і культурою. В Михайлівці почав діяти любительський театр, в репертуарі якого йшли п’єси видатних українських і зарубіжних класиків. З кінця 1911 року почали діяти два приватних ілюзіони. З’явилась своя,  хоч і невелика за форматом, щотижнева газета «Копейка».
    З початку 1909 року Михайлівка почала готуватись до століття заснування храму божого і слободи. Була створена комісія з 15 чоловік для підготовки і проведення ювілею на чолі з начальником волземуправи бароном фон-дер-Паленом.
    До свята михайлівчани всюди навели належний порядок. У волосному парку побудували великий літній театр і балаган з куполоподібним дахом та ареною для циркових видовищ.
    Пройшло свято… Але робота з благоустрою та розвитку Михайлівки не завершилась. Протягом 1911 – 1913 років михайлівчани  під керівництвом Платона Миколайовича відремонтували греблі і мости, замінивши їх з дерев’яних на кам’яні. З центру Михайлівки до станції Пришиб почали  викладати дорогу бруківкою (проклали біля 2 км), повністю виконати цю роботу не встигли.
    Ще барон мріяв відкрити у Михайлівці агротехнічне училище для хлопчиків, де б їх навчали сучасним методам ведення сільського господарства, але почалась Перша світова війна…
    А ось будівництво телефонної лінії довжиною 130 верст вдалось завершити. Перед початком її будівництва начальник Михайлівської волземуправи Пален написав доповідну записку повітовим земським зборам. Ось декілька її пунктів:
    « п. 2 – означенная телефонная линия будет сооружена на средства крестьянских сельских обществ;
    п.3 – всю техническую часть этой операции как-то: нивелировку, разбивку линии за установкой столбов, навешивание проводов и установку аппаратов я беру на себя, как знакомый с электротехникой;
    п.14. – означенная телефонная линия предназначается для бесплатного пользования всеми должностными лицами и учреждениями, а также и устроителями ее, крестьянами второго земского участка, как по служебной, так и по частной надобности;
    п.16. – работа линии будет обеспечиваться должностными лицами и сторожами сельских правлений, и никаких наемных лиц не будет».
    Після початку Першої світової війни Платон Миколайович йде на фронт, де був поранений. Про це свідчить інформація в газеті « Русское Слово» (за суботу, 7-го (20-го) жовтня  1915 р. N229 Сімферополь, 3): «Прибыли и поступили в лазарет «Краснаго Креста»: Поручики: Пален Платон Николаевич».
    Подальші історичні події стали не менш трагічними, ніж Перша світова війна.
    Відбулась Жовтнева революція, а за нею почалась найстрашніша війна - громадянська… Барона фон-дер-Палена вона не оминула. Влітку 1918 року він командує Прикордонним  дивізіоном Кримського уряду, організовує Сімферопольський офіцерський полк. З вересня 1919 року барон став командиром  ескадрона Кримського кінного полку Збройних сил Півдня Росії. Саме цього йому не вибачила радянська влада…
    Після громадянської війни П.М.Пален проживав разом з сім’єю у Сімферополі, де і був заарештований 20 жовтня 1924 року ДПУ Криму. А вже 22 жовтня він був засуджений  ОСО при ПП ДПУ Криму до розстрілу з конфіскацією майна, сім’я була вислана в Наримський край строком на три  роки.
    Барона Платона Миколайовича фон-дер-Палена було розстріляно 23 жовтня 1924 року… Рішення про реабілітацію Платона Миколайовича Палена прийняв Верховний Суд Криму 04.11.1999 року. Так жила і так загинула одна з найшановніших в Михайлівці людина…

Ольга Іванівна КАЛУГІНА,
директор Михайлівського районного краєзнавчого музею.

За матеріалами газети "Михайлівські новини".